FILOLOGIA ANGIELSKA - CO I JAK

15:18:00

Hej kochani! Ten wpis planowałam stworzyć już dawno temu, ale stwierdziłam, że cały rok studiów podsumuję jak już zdam sesję. Na szczęście zaliczyłam wszystkie egzaminy i mogę teraz w pełni korzystać z wakacji. Chciałabym przybliżyć wszystkim zainteresowanym jak w praktyce wygląda ten kierunek i być może rozwiać pewne wątpliwości ☺


Jakie są przedmioty i czy wszystkie wykładane są po angielsku?

Zacznę od tego, że skończyłam dopiero pierwszy rok i na nim się w tym wpisie skupię. Przedmioty zmieniają się w zależności od roku (i semestru), oraz specjalizacji. Jeśli chodzi o ćwiczenia obowiązujące przez cały rok to są to m.in. przedmioty PNJA, czyli pisanie, słuchanie, konwersacje, gramatyka praktyczna i czytanie. Egzaminy końcowe z tych przedmiotów są najważniejsze i oczywiście jak się domyślacie, wszystkie prowadzone są w języku angielskim. Przez cały rok obowiązuje również gramatyka opisowa, fonetyka, literatura (ja miałam akurat angielską), wiedza o kulturze GB i USA, i historia GB (też po ang). Jeśli chodzi o pozostałe przedmioty, które mieliśmy tylko jeden semestr to był to np. wf, przedsiębiorczość, komunikacja międzykulturowa i wykłady z dyplomacji, i one były normalnie po polsku ☺ Aa właśnie! Zapomniałabym! Na studiach zaczęliśmy uczyć się jeszcze języka hiszpańskiego, ale od podstaw, więc nie ma tragedii ☺

Dobra, a teraz tak bardziej po polsku czego tak właściwie się uczymy ☺ 

Myślę, że przedmiotów PNJA nie muszę raczej opisywać, z pewnością da się domyśleć co robiliśmy na pisaniu czy czytaniu ☺ Jeśli chodzi o gramatykę opisową, to jest to po prostu "rozbieranie zdań", określanie ich części i rodzaju, nauka transkypcji fonetycznej. Mówiąc szczerze, bardzo nie lubię się z tym przedmiotem, zresztą jak większość ludzi z roku. 


Na fonetyce uczyliśmy się przede wszystkich dźwięków. Zajęcia polegały z reguły na czytaniu na głos. W ten sposób uczyliśmy się brytyjskiego akcentu, płynności i poprawności w wymawianiu słówek. 

Literatura angielska- Jeden z nudniejszych przedmiotów na roku. Nauka o angielskich pisarzach, czytanie lektur, kartkówki ze znajomości treści. Taki drugi polski, którego uczyliśmy się w liceum czy gimnazjum, tylko po angielsku ☺

Wok GB- Nauka o rodzinie królewskiej, polityce, tradycjach, sporcie, jedzeniu itd.

Wok USA- Jeden z moich ulubionych przedmiotów! Na nim również uczyliśmy się o polityce, kulturze, geografii itd. Poza tym mieliśmy też sporo treści związanych z historią; pierwszymi koloniami, konstytucją, odkryciami czy wynalazkami. 

Historia GB- Nauka o epokach, pierwszych najazdach, bitwach i mnóstwo dat do zapamiętania.


Jak wyglądają egzaminy końcowe?

Zacznę może od egzaminu ustnego, ponieważ wygląda on podobnie jak matura z angielskiego. Różnica jest taka, że na egzamin wchodzimy parami, każdy opisuje swój obrazek i przeprowadzamy rozmowę na ten sam temat. 

Oprócz fonetyki, reszta egzaminów jest w formie pisemnej, a z wszystkich przedmiotów PNJA trzeba uzyskać średnią 60% (w tym gramatyka musi być zdana na przynajmniej 50%).



W czerwcu wybieraliśmy specjalizacje. Ja zdecydowałam się na specjalizację filolog w biznesie, więc w te wakacje czekają mnie jeszcze praktyki ☺

Jeśli chodzi o mnie, jestem zadowolona z tego kierunku. Zauważyłam duży progres jaki zrobiłam w ciągu całego roku i nie żałuję decyzji o pójściu na filologię. Co prawda, kierunek do najłatwiejszych z pewnością nie należy, trzeba też poświęcić czas w domu, ale myślę, że warto ☺ Jeśli macie jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiem w komentarzu czy wiadomościach prywatnych na insta. (klik) ☺ Trzymajcie się cieplutko, buziaki! 

You Might Also Like

5 komentarze

  1. Super kierunek :) I świetne foteczki :*

    OdpowiedzUsuń
  2. To musi być świetny kierunek

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy kierunek ☺ i nie miałam pojęcia o tylu przedmiotach które na nim są.

    OdpowiedzUsuń
  4. Też mam zamiar iść na ten kierunek, fajnie że mi to rozjaśniłaś:)

    OdpowiedzUsuń